1 | 2 | 3 | 4 | 5

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

baner 620x180

EasyDiscWO

Wydarzenia

Prezes Browarów Polskich: postulujemy do rządu o pomoc dla nas i HoReCa

Branża piwna chcąc chronić miejsca pracy postuluje do rządu m.in. o powstrzymanie się od zmian legislacyjnych, a także wspiera apele o pomoc dla sektora HoReCa w Polsce - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Mieszko Musiał, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

 129006 r0 940

Branża piwna postuluje o powstrzymanie się rządu od zmian legislacyjnych, które mogą dodatkowo negatywnie wpływać na sytuację przedsiębiorców
Branża postuluje o utrzymanie bez zmian wysokości stawki oraz sposobu naliczania podatku akcyzowego od piwa
Sektor piwny wspieramy skierowane do rządu postulaty branży HoReCa dotyczące wprowadzenia jednolitej, 8-proc. stawki VAT dla gastronomii.

Podkreśla, że pandemia wciąż gra pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o negatywny wpływ na branżę piwną, głównie ze względu na ograniczenia z nią związane, czyli przede wszystkim zamknięcie lokali gastronomicznych, jak też odwołane wydarzenia sportowe, kulturalne, imprezy masowe, brak możliwości spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Do tego dochodzi trudna do przewidzenia perspektywa przyszłości, pogarszające się nastroje konsumenckie, które mają wpływ na podejście konsumentów do kategorii.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zachęcamy do przeczytania w Strefie Premium dużego wywiadu, w którym Mieszko Musiał, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie i jednocześnie prezes Carlsberg Polska, mówi o wyzwaniach branży piwnej i wyzwaniach Carlsberg Polska.

Ponadto niepewność jutra, problemy i bankructwa gastronomii, nowe podatki i niepewność legislacyjna to tylko część wyzwań, z jakimi musi borykać się branża. Jak sektor piwny radzi sobie z ogromnymi wyzwaniami?

- Optymalizujemy bazę kosztową, starając się za wszelką cenę chronić miejsca pracy. Postulujemy, podobnie jak inne branże, o powstrzymanie się rządu od zmian legislacyjnych, które mogą dodatkowo negatywnie wpływać na sytuację przedsiębiorców, w tym przede wszystkim o utrzymanie bez zmian wysokości stawki oraz sposobu naliczania podatku akcyzowego od piwa – mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Mieszko Musiał.

- Wspieramy skierowane do rządu postulaty branży HORECA dotyczące wprowadzenia jednolitej, 8-proc. stawki VAT dla gastronomii. Popieramy browary regionalne i rzemieślnicze w ich staraniach, aby umożliwić sprzedaż piwa na odległość, np. przez Internet. Takie rozwiązania istnieją już we wszystkich krajach UE, część z nich wprowadziła je podczas pandemii, aby pomóc branży - dodaje.

Podkreśla jednocześnie, że branża bardzo docenia zgodę rządu na przedłużenie możliwości odliczenia akcyzy od piw przeterminowanych, gdy jest ono odbierane z gastronomi i utylizowane na koszt producentów.

Wskazuje też, że branża piwna odrabia część wolumenów z mocno poszkodowanego przez Covid sektora gastronomii w rynku detalicznym, jednak nie jest to możliwe w pełni. Jak wykazał GUS, wolumen produkcji sprzedanej spadł w roku 2020 o 3,8 proc.

- Dla wielu naszych partnerów w branży gastronomii trwająca od roku sytuacja oznacza wielkie problemy, nierzadko bankructwa. Dochodzi do tego niepewność jutra – jak szybko wrócimy do jakiejś formy normalności np. w efekcie powszechnych szczepień – mówi Mieszko Musiał.

- Olbrzymim wyzwaniem pozostaje dobrostan i zdrowie pracowników, ich motywacja i zaangażowanie w niespotykanej jak dotąd i skomplikowanej sytuacji wielomiesięcznej pracy zdalnej, wykonywanej często w trudnych warunkach, choćby ze względu na zamknięte szkoły, przedszkola. Osobną kwestią jest niepokój koleżanek i kolegów, których charakter pracy powoduje konieczność przychodzenia do pracy w browarach, w magazynach, czy w sprzedaży - dodaje.

Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA-NOT

engineering

moeschle

vimax

Ekomix

sitspoz