1 | 2 | 3 | 4 | 5

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Wydarzenia

Systemy jakości oraz promocja polskiej żywności

9 grudnia 2015 roku odbyła się w Olsztynie konferencja „Wsparcie rolników i przetwórców na przystępowanie do systemów jakości oraz wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolniczych o obrót nimi". Organizatorem konferencji był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Departament Rolnictwa i Obszarów Wiejskich) oraz Olsztyński Oddział Agencji Rynku Rolnego. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także Izby Produktu Tradycyjnego i Regionalnego.


Nadrzędnym celem konferencji było przekazanie informacji dotyczących przystępowanie do systemów i znaków jakości, których uzyskanie może być wsparciem w działalności.
Spotkanie otworzył Prof. Stanisław Achremczyk – historyk przedstawił rys kulinarnego dziedzictwa naszego regionu. Omówił specjały kuchni pruskie od czasów przedhistorycznych, przez okres krzyżacki, polski, zaborów, aż po połowę XX wieku.
Magdalena Głodek - naczelnik oznaczeń geograficznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przybliżyła europejskie i krajowe systemy oznaczeń. Wskazała, że siłą europejskiej żywności jest jakość produktów silnie ugruntowanych w kontekście historycznym i kulturowym. Systemy nie stanowią jedynie formę zabezpieczenia, ale narzędzie promocji. Jest to także kanał rzetelnej wiedzy dla konsumenta. Realizowane jest to przez sam system jakościowy, ale także precyzyjną specyfikację.
Kategoria ochrony:
Chroniona nazwa pochodzenia i Chronione oznaczenie geograficzne:
- produkowane na danym obszarze, w zależności od stopnia oznaczenia z zasobami surowcowymi z danego obszaru lub tylko na nim wytwarzane i stanowiące część dziedzictwa danego obszaru,
- ścisłe powiazanie ostatecznych cech tego produktu z regionem stanowi najważniejszy element wniosku o ustanowienie oznacznia,
- nazwa pochodzenia wymaga całkowitej kontroli od surowca do produktu,
- dla Oznaczenia Geograficznego – renoma związana z danym miejscem – surowce mogą pochodzić z innych miejsc, ale chroniony jest związek (np. rogal świętomarciński – surowce są z różnych stron, ale produkt)

Gwarantowana tradycyjna specjalność – tradycyjny skład i metoda produkcji:
Oznaczeniem mogą posługiwać się jedynie produkty, które spełniają wymogi surowcowe oraz produkcyjne zawarte w opracowanej i zatwierdzonej specyfikacji.
- ochronie podlega sposób produkcji, skład,
- nie ma konieczności związania tego z danym obszarem geograficznym,
- element tradycyjności to 30 lat,
- podstawą rejestracji jest specyfikacja opracowane przez wnioskodawcę (grupa producentów, żeby nie być monopolistą, tu badana jest tradycja w kontekście...)
- grupa producencka staje się opiekunem produktu i kreatorem ,
- wyjątek stanowi wyłączność producenta, ale specyfikacja produktu nie może pozostawać jego tajemnicą i musi być upubliczniona.
Warunki dla grupy producenckiej:
a. Wspólny interes i chęć działania razem,
b. Określenie rodzaju ochrony znaku,
c. Specyfikacja musi być wspólna dla wszystkich o producenci muszą się zobowiązać do jego przestrzegania,
d. Smak oraz inne czynniki produktu muszą być stałe (w pewnych ogólnych ramach z zachowaniem smaku właściwego dla każdego producenta),
e. Określenie stałej nazwy podlegającej ochronie – w potencjałem geograficznym,
Procedura rejestracji:
Specyfikacja produktu,
Złożenie do MRiRW – wniosku przez grupę producentów,
Opinia rady ds. Tradycyjnych i Regionalnych Produktów,
Publikacja specyfikacji i możliwości złożenia uwag oraz protestów i poprawek,
Przekazanie Komisji Europejskiej i pytania – 6 miesięcy na badania i ogólnoeuropejska procedura protestacyjna (trwa to do roku),
Uprawnienia grupy:
- nazwa produktu jest chroniona
- wyłącza producentów niestosujących się do tej procedury (państwo)
- działania promocyjne
- ochrona nazwy, loga, walka z nieuczciwą konkurencją, zwiększenie rozpoznawalności, promocja,
Do obowiązków producentów należy:
a. Poddawania się kontroli,
b. Ponoszenie kosztów kontroli,
c. Prowadzenie dokumentacji: wielkościowej, jakościowej itd.
Podmioty posiadające którekolwiek z oznaczeń mogą być poddawane kontroli. Kontrole mogą przeprowadzać uprawnione jednostki np. IJHARS, czy Państwowa Inspekcja Handlowa. Kontrola może odbyć się w każdym momencie

Kolejne wystąpienie na konferencji było poświęcone prowadzonemu przez Agencję Rynku Rolnego działaniu „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych" w ramach którego realizowany jest konkurs na Wsparcie na przystępowanie do Przystępowanie do znaków jakości.
Działanie to realizowane jest na podstawie Rozp. MRiRW z 6.08.2015 (Dz.U. poz. 1195) oraz tzw. ustawy o PROW (Dz.U. poz. 349).
Celem tych działań ma być poprawa jakości produkcji i produktów, podniesienie spożycia żywności wysokiej jakości, wsparcie dla rolników.
Do programu może przystąpić rolnik spełanijący szereg warunków określonych w dokumentach ramowych. Termin składania aplikacji określa ARR. Pierwszy nabór wniosków realizowany jest od 1 grudnia 2015 do 29 stycznia 2016. Wsparcie udzielane jest dwuetapowo. Pierwszym etapem jest wnioskowanie, a drugim wypłata środków. Wsparcie udzielane jest na przystąpienie do:
- unijnych znaków jakości: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
- krajowych certyfikatów: rolnictwo ekologiczne, jakość tradycja, QMP – dobra wołowina, PQS, QAFP, integrowana produkcja.

Spotkanie uzupełnione zostało omówieniem roli IJHARS w procesie kontroli oraz egzekwowania znaków jakości oraz oznaczeń oraz dyskusją zgromadzonych z podmiotami już posiadającymi znaki jakości.

logo sigma

Baner Moeschle Polska

vimax

Ekomix

sitspoz