1 | 2 | 3 | 4 | 5

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Wydarzenia

Bałtyk z Adriatykiem łączą się na Dzień Porteru Bałtyckiego

W sobotę 21 stycznia wielbiciele porterów obchodzą Dzień Porteru Bałtyckiego. W pubach „czarne złoto” z Polski poleje się szerszym strumieniem. Co roku strefa wpływów porteru bałtyckiego rozlewa się na kolejne morza i oceany. Tym razem Bałtyk połączy się z Adriatykiem, ponieważ po raz pierwszy od 20 lat porter bałtycki uwarzył włoski browar rzemieślniczy Birra Amarcord z okolic San Marino. Jest to efekt współpracy piwowarów z Włoch z Browarem PINTA.
Bałtyk w polsko-włoskim porterze, o zawartości ekstraktu słodowego 22,0°, reprezentują palone słody oraz polskie odmiany chmielu zebranego na Lubelszczyźnie: Marynka, Lubelski i Puławski. Natomiast składnik typowy dla Adriatyku to m.in. włoski czarny ryż odmiany Venere. Włoski jest też sam browar Amarcord, którego nazwa nawiązuje do słynnego filmu Federico Felliniego. Właściciele browaru wierzą, że warzenie piwa jest sztuką, porównywalną do malarstwa czy poezji, a piwowarzy to artyści, którzy… poświęcili się piwowarstwu.


Zewnętrznym przejawem ich kunsztu ma być nietypowa jak na piwo butelka Bałtyk-Adriatico. W sumie 50 hektolitrów porteru zostało rozlane do 16 tys. butelek o pojemności 0,355 l i 50 beczek. Większość z nich trafi do Polski, a reszta powinna szybko rozejść się nad Adriatykiem.
Porter bałtycki to styl stworzony w Europie Wschodniej na początku XIX wieku. Jego pierwowzorem był brytyjski imperial stout. Obecnie porter bałtycki jest chętnie warzony w Europie i w USA. Po jego recepturę sięgają też piwowarzy z Australii i Nowej Zelandii. Jest ciemnym, mocnym i długo leżakowanym piwem, tradycyjnie fermentowanym drożdżami lagerowymi. Portery bałtyckie z Polski uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. „To jest styl, który od lat jest wizytówką polskiego piwowarstwa, dlatego postanowiliśmy go warzyć w różnych miejscach, łącząc z Bałtykiem inne morza i oceany” – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru PINTA.
Pod koniec 2015 roku Browar PINTA stworzył razem z japońskim browarem Baird Beer Bałtyk-Pacific Collaboration Porter. Oprócz Polski i Japonii można go było kupić w Estonii, Skandynawii i Szwajcarii.
Portery bałtyckie z Polski co roku zdobywają nagrody i wyróżnienia. W 2015 roku porter Imperator Bałtycki z PINTY znalazł się na liście 100 najlepszych piw świata wg najbardziej opiniotwórczego portalu miłośników piwa na świecie Ratebeer.com i był wtedy jedynym piwem z Polski. Rok później w Santa Rosa w Kalifornii PINTA odebrała złoty medal dla Imperatora Bałtyckiego za najlepszy porter bałtycki na świecie (RateBeer Best).

pb

logo sigma

Baner Moeschle Polska

vimax

Ekomix

sitspoz