Pokal
Sok
Mrożonka
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj

Firma Drobiarska stawia na optymalizację zużycia energii wykorzystując autorskie rozwiązania FRIZO

Dla producenta drobiu w zakładzie produkcyjnym w Strzegomiu został zrealizowany projekt wdrożenia glikolowo-amoniakalnego systemu chłodzenia. Wykonawcą instalacji jest lider na rynku chłodnictwa przemysłowego – firma Frizo.

Firma Drobiarska specjalizuje się w produkcji mięsa drobiowego od ponad 25 lat, współpracując z wieloma dużymi producentami wyrobów gotowych w kraju i za granicą. Eksportuje swoje wyroby na cały świat. W ostatnim czasie producent rozbudował zakład, stosując wysoce wydajne technologie i inwestując w nowoczesne chłodnictwo, zapewniając tym samym najwyższą jakość produktów i terminowość dostaw.
Frizo wykonało dla Firmy Drobiarskiej amoniakalną instalację chłodniczą z układami odzysku ciepła. Nowa instalacja zastępuje lokalne freonowe układy chłodnicze. W projekcie zamieniono nieekologiczny czynnik chłodniczy na amoniak – naturalny czynnik zapewniający najwyższą wydajność energetyczną. Tym samym wzrosła sprawność układu chłodzenia. Nowa instalacja jest zasilana z centralnej maszynowni chłodniczej i zarządzana nowoczesnym systemem sterowania i monitoringu.

Jak wyjaśnia Prezes Firmy Drobiarskiej – Damian Manikowski „Modernizacja instalacji w znaczący sposób zwiększyła wydajność chłodniczą dopasowując ją do aktualnych potrzeb technologii produkcji, a co najważniejsze zmniejszyła o połowę zużycie energii. Ponadto urządzenia chłodnicze z odzyskiem ciepła są doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu nie tylko otrzymujemy ciepłą wodę na potrzeby zakładu, ale przede wszystkim odciążamy układ chłodniczy. Kompleksowa instalacja zaprojektowana na miarę naszych potrzeb i rewitalizacja systemów już istniejących przynosi zwrot z inwestycji widoczny już w bardzo krótkim czasie użytkowania. Co warto podkreślić, dotychczas nie mieliśmy doświadczenia z instalacją amoniakalną, lecz firma Frizo przeszkoliła naszą kadrę techniczną, tak aby czuła się bezpiecznie i pewnie nadzorując pracę nowej instalacji. Niezawodność funkcjonowania układu sprawia, że nasza obsługa ma więcej czasu na inne zajęcia. Szczerze polecam współpracę z firmą Frizo”.
Szacunkowa wartość inwestycji wyniosła blisko 15 mln zł.


Frizo Sp. z o.o. to pionierska firma na rynku chłodnictwa i wentylacji przemysłowej. Zapewnia pełną obsługę inwestycji: profesjonalne doradztwo, projekt i realizację przy wsparciu zespołu ponad 100 inżynierów. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym w Miszewku pod Gdańskiem
i dwoma oddziałami: w Warszawie i Gliwicach. Posiada największy dział projektowy, który realizuje inwestycje dla czołowych zakładów przemysłowych na terenie całego kraju.
Firma słynie z niekonwencjonalnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań opracowywanych na indywidualne życzenie klienta.

W zeszłym roku FRIZO otrzymało dofinansowanie w wysokości 9,5 mln zł na realizację innowacyjnego w skali światowej projektu amoniakalnych pomp ciepła, który ponad sześciokrotnie obniży zużycie energii cieplnej w zakładach przemysłowych.
Komunikat prasowy z dn. 13.04.2023 r.

Reklama