Piwo Grodziskie to jedyny oryginalnie polski styl piwny. Ziemowit Fałat i Grzegorz Zwierzyna zainicjowali jego komercyjny powrót w 2010 r. , a w bieżącym planują huczne obchody 15. rocznicy tego wydarzenia pod hasłem – „Smoky Revolution 2010-2025”.
Za angielską nazwą rocznicy zorganizowanej przez Browar PINTA kryją się słowa: „wędzony” i „rewolucja”. Aromat wędzonki pochodzący z dymionych słodów jest charakterystyczny dla Grodziskiego. A piwna rewolucja w Polsce przyszła chwilę po tym, jak potwierdziło się, że są u nas chętni na lekkie, totalnie niszowe piwo, mimo że wyraźnie droższe od tych najpopularniejszych.
Ziemowit Fałat i Grzegorz Zwierzyna, współzałożyciele Browaru PINTA, przyznają, że bez sukcesu przeprowadzonej przez nich spontanicznej i biznesowo ryzykownej reaktywacji Á la Grodziskiego w 2010 r. nie byłoby PINTY i „polskiej drogi do kraftu”. – Grodziskie dodało odwagi nie tylko nam, bo wtedy działało w Polsce 66 browarów, a 10 lat później było ich pięć razy więcej – mówi Ziemowit Fałat.
Do dziś browary PINTA i PINTA Barrel Brewing samodzielnie i w kooperacji uwarzyły kilkadziesiąt warek kilkunastu różnych piw w stylu grodziskim. Swoje Grodziskie stworzyło wiele innych browarów rzemieślniczych nie tylko z Polski. Endemiczne Piwo Grodziskie z Grodziska powróciło na rynek 5 lat po reaktywacji dokonanej przez założycieli PINTY. Z aktualnych danych Browaru Grodzisk wynika, że w samym 2024 roku polskie browary uwarzyły ok. 60 premierowych, różnych piw w stylu grodziskim.
– Dokonania Grodziskiego pod względem liczby prób komercyjnego warzenia, zaangażowanych browarów i zainteresowania rynku, przerosły wyobrażenia największych optymistów z 2010 roku – uważa Grzegorz Zwierzyna. Jednocześnie przyznaje, że żaden browar nie byłby w stanie utrzymać się dziś wyłącznie ze sprzedaży Grodziskiego. To nadal jest piwo niszowe, ale daje możliwość tworzenia wielu wariantów z różnymi dodatkami. Dlatego jest ciekawe zarówno dla konsumentów, jak i piwowarów.
PINTA i PINTA Barrel Brewing zapowiadają z okazji 15-lecia reaktywacji aż 6 premierowych Grodziszy. Miłośników tego stylu czeka też wiele innych atrakcji, m.in. dostępny będzie grubościenny kielich grodziski, wykonany na podstawie przedwojennych wzorów, a w połowie roku ma być wydana pierwsza, monograficzna, bogato ilustrowana książka o historii Grodziskiego od średniowiecza po rok 2025.